Konečně jsem si koupil digitální foťák. Doposud jsem fotil s bratrovým Canon Power­shot A70 . Zvažoval jsem jestli nějaký nadupaný kompakt nebo low end DSLR, obzvlášť když jsou ceny těchto dvou typů takřka srovna­telné. Nakonec to vyhrála digitální zrcad­lovka. Sice má větší rozměry a hmotnost a je na ni dražší vodotěsné pouzdro, ale lze si pořádně hrát s hloubkou ostrosti, má světel­nější objektiv a menší šum.

Tak jsem se rozho­doval mezi Nikon D40 a Canon EOS 350D, až jsem si vybral Pentax K100D Super. Zašel jsem do kamen­ného obchodu a všechny tři stroje si osahal, protože technic­kými parametry jsou si téměř rovno­cenné. Záleží na tom, jak komu který padne do ruky.

Nejméně mi vyhovoval D40, ač byl v počátku mým favori­tem. Vůbec nevadí, že nemá tlačítko kontroly hloubky ostrosti a náhon pro automa­tické ostření. Předpok­ládám, že D40 si koupí amatér, který doma žádný starý objektiv nemá. Nějak jsem nenašel, jak lze rychle nastavit ISO bez zbyteč­ného bloudění hluboko v menu. Stavový display nemá – infor­mace ukazuje na zadním LCD monitoru. Navíc mi nestačila diopt­rická korekce a dokupovat speciální hledáček jsem nechtěl. Rozhodlo hlavně to, že mi prostě nepadl do ruky.

Canon EOS 350D byl asi nejsym­pa­tič­tější, ale nejdražší. ISO se volí jedním stiskem tlačítka čtyřcest­ného přepínače. Stavový display je typu LCD a je umístěn vzadu nad LCD monito­rem, ten je o to menší.

Pentax K100D Super je nejlev­nější. ISO se volí stiskem tlačítka FN + tlačítka čtyřcest­ného přepínače. Zobra­zuje nasta­vené ISO v průhle­dovém hledáčku (tlač­ítko OK ze čtyřcest­ného přepínače). Má tlačítko kontroly hloubky ostrosti (hlavní spínač se posune ještě kousek za polohu ON). stabi­li­zaci obrazu a automa­tické čištění snímače. Navíc má ze tří jmeno­vaných zrcad­lovek nejlepší setový objek­tiv. Já vím, kupovat zrcad­lovku podle setového objek­tivu je hloupost, ale já v nejbližší době nový objektiv kupovat nehod­lám. Napájený je čtyřmi kusy tužkových baterií AA, takže na jednu stranu do domu nepři­byla další nabíječka, i když je to vykou­peno vyšší hmotností (ovšem lze dokoupit i dvě lithiové baterie CR-V3). Stavový segmen­tový display je umístěn nahoře.

Nakupoval jsem ve v české pobočce francouzs­kého obchodu www.pixmania.cz - tělo, objektiv 18-55mm(crop faktor 1,5), pouzdro a 2GB kartu za bezvadnou cenu 13 222 Kč s DPH i dopravou.

Momen­tálně si čtu manuál, čekám na lepší světlo a učím se pracovat s linuxovým editorem digiKam. Snímky si můžete prohléd­nout na mém Flickeru.

Doplnil jsem svoje další zkuše­nosti s Pentax K100D Super