I s tím málo, co s Linuxem umím, si připadám efektiv­nější než s Windows. Pominu-li drobnosti jako to, že ve Windows scrollu­jete jen tam, kde je focus, tak nejdůležitější pro programátora je pocho­pi­telně příka­zová řádka. Bez Unixové si připadám, jako kdybych měl zlámané obě nohy. Dobře, existuje Cygwin, ale to jsou jen berle, s těmi těžko budete skákat přes kaluže.

S přibývajícími roky se obrušují hrany mých nekom­p­ro­mis­ních názorů: mám pocho­pení pro to, že je snazší spravovat síť s tisíci počítači, pokud máte jediný systém. Dal jsem Windows měsíc šanci a pak insta­loval Ubuntu do virtuálu. Pokaždé doinsta­lovávám ty samé aplikace, tak jsem si poznačil skript. Třeba se vám bude taky hodit.

Správa souborů


zdroj: wikipedia.org

To, že mám rád příka­zovou řádku, ještě nezna­mená, že jsem masochista a že soubory kopíruji jen pomocí cp. Pocho­pi­telně používám mc - Midnight Commander. Pokud v příka­zové řádce potře­bu­jete vypsat adresářovou struk­turu, tak kromě ls zkuste tree.

Grafika

Gimp - Photoshop pro chudé; na jedno­duché úpravy à la malování je tu xpaint.

Programování

Základ jsou verzo­vací systémy. Obvykle si vystačím s svn, git a mercurial.

Jsi ostrý jen tak, jak je ostrý tvůj nůž. Jsi ostrý programátor jen tak, jak umíš vim. V tom již dlouhá léta vidím svou mezeru (jasně, vypnout ho umím). Zkouším vim s grafickým rozhraním; když se ztratíte, můžete použít myš. Insta­lu­jete balíček vim-gnome, spouštíte gvim. Za domácí úkol jsem si uložil přečíst knihu Practical Vim (The Pragmatic Programmers).

Dřív jsem ještě insta­loval balíček groovy, ale přešel jsem na GVM - Groovy enVironment Manager pro Groovy a další nástroje na něm založené jako jsou Grails, Gradle a další. Umožňuje mít nainsta­lo­vaných více verzí najednou.

Systém

Ubuntu Software Center je osina v zadku. Není nad starý dobrý synaptic. Ke konverzi balíčků z *.rpm do *.deb slouží alien.

Chcete mít příka­zovou řádku vždy po ruce tak, jako ve hře Quake? Sáhněte po guake. Inter­ak­tivní top, to je htop. Na (nejen) http requesty je curl.

Z operač­ních systémů nejvíce prefe­ruji Mac OS, ze kterého ostatně Ubuntu poslední dobou nemálo opisuje (ačko­liv, když dva dělají totéž…). V podstatě opsali i gnome-do, což je ALT + F2 na steroidech.

V neposlední řadě potře­bu­jete správce schránky glipper.

Co za programy si hned po insta­laci Linuxu přidáváte vy?