Před pěti lety jsem přešel na Mac a iPhone, nějakou dobu jsem přemýšlel i o Androidu (tou dobou G1). Naštěstí jsem měl tenkrát rozum!

V práci jsem nafasoval služební HTC Desire X. Už s ním žiju něco přes rok, tak je čas sepsat zkuše­nosti. Násle­duje (jak jste si mohli všimnou, ale raději to zdůrazňuji) čistě subjek­tivní popis.

Hardware

Displej mi přijde horší než u prehis­toric­kého iPhone 3G. Konkrétně v tom, že je rádoby citlivější, což však znamená, že když na zastávce sjíždíte twitter lajnu a zrovna mírně mrholí, rozdáváte náhodně hvězdičky nebo retweety. Nehledě na to, že i se svými malými prsty strefuji úplně jiná písmenka.

Interní paměť je nesku­tečně malá. Je tu sice (ne)výhoda rozšiři­tel­nosti paměťovou kartou, ale znamená to, že se musíte starat, kde co máte. Navíc ne vše lze přesu­nout a velmi brzy se dosta­nete do fáze, kdy nenain­sta­lu­jete ani upgrade Chromu. A to přestože jsem se snažil používat aplikace jako Clean Master.

Telefon se netváří jako standardní USB mass storage (nefun­guje na Macu), což obzvláště zamrzí u paměťové karty. Znamená to pokaždé rozebírat kryt a vyndavat čtečku.

Jedinou světlou stránkou je přítom­nost tlačítka zpět. Ovšem je tam i tlačítko domů a nedávno použité aplikace a vzhledem k tomu, že nemají odezvu, jsou často spíš zdrojem frust­race, obzvláště když telefon půjčíte dětem na hraní a oni neustále omylem vyska­kují z aplikací.

Software

Naprosto mě odrov­nalo zálohování. Potře­boval jsem vyměnit rozbitý display a při takové opravě dělají tovární reset. Nainsta­loval jsem si na počítač šílený HTC Sync Manager a provedl zálohu. Pak jsem se pokusil obnovit a jediné co jsem dostal, byly kontakty a SMS zprávy! Telefon jsem sice měl synch­ro­ni­zo­vaný se svým google účtem, ale aplikace ani jejich nasta­vení se mi obnovit nepodařilo.

Na Android seženete pár stejných aplikací jako na iPhone, například blbinku Flight Control ale už ne zajímavější kousky jako Things či Kard Combat. Přijde mi, že lidé, kteří si pořizují Apple výrobky, jsou mnohem ochot­nější platit, čemuž se přizpůso­bují vývojáři. Klony, které existují, nedosa­hují takových kvalit a uživa­tel­ského pohodlí. Například Instapaper mi na iPhonu posky­tuje anglický monolin­gvní slovník.

Aplikace zdarma vyžadují nesmyslná opráv­nění. Výchozí svítilna nefun­guje při vypnutém displeji, tak jsem hledal alter­na­tivu, ale na co svítilny potře­bují wifi?

Tak polovina ukonč­ených hovorů se vytočí znovu, protože se na místě tlačítka Zavěsit objeví tlačítko Volat. A to nemluvím o náhod­ných vytočení z kapsy.

Závěr

Když si to po sobě čtu, tak opravdu nenalézám žádné poziti­vum. Jistě namít­nete, že odsuzuji celou platformu na základě jednoho zařízení. Ale jako zákaz­níkovi je mi to šumák, mám HTC Desire X, což se pro mě rovná Android. Že si mám koupit Samsung Galaxy S5? Tím ovšem padá argument výhod­nější ceny.

Android může být vhodný pro vás, ovšem nikoliv pro mě. Už se těším, až vyměním svůj stařičký iPhone za novější, přestože ne poslední, model.