-
Vidět infračervené světlo
Mezi první úlohy, které zkoušíme s roboty Meet Edison, patří program „vyhýbej se překážkám“ a řízení dálkovým ovladačem (třeba od televize). To je příležitost vysvětlit si, jak to funguje pod pokličkou, a probrat tak infračervené světlo.
-
Dejte sbohem javax
Jednou za čas dostanu uklízecí mánii. Tentokrát mě k tomu dokopal aplikáč, kde nefungovalo něco, co v pohodě běželo na servlet containeru. Odpustím si plivání síry, protože pořádek v tom úplně nebyl. Problém měl dvě části. Kdysi už jsem psal o tom, že věci jako servlet API do waru nepatří. To je sice poměrně jasné, ale i tak se člověk dokáže nachytat. Pak je tu trochu větší past a to, že Java EE (aka javax) je mrtvá, nově už jako Jakarta EE.
-
Autoatlas Javy
Programovací jazyk jako takový dost možná důležitý vůbec není, protože si nevybíráte pouze jazyk, ale především celý ekosystém, na který se podíváme. Nečekejte tu popis syntaxe ale spíš přehled pojmů, abyste se hned na začátku své cesty neztratili.
Díky Honzovi Javorkovi, autorovi Příručky o hledání první práce v IT, že mě ukecal, abych připravil přednášku pro jeho klub. Ten je sice placený, ale první dva týdny jsou zdarma a můžete se tak dostat nejen k videozáznamu mém přednášky.
Tento příspěvek je částečný textový přepis přednášky.
-
Podrobné logování rozhraní systémů
Integrace systémů je podle mé zkušenosti jedna z nejkomplikovanějších věcí (kromě invalidace cache a pojmenování). Ne že by to byla raketová věda, ale existuje spoustu drobností, které se můžou rozsypat. Pravděpodobnost, že se to stane, hraničí téměř s jistotou. Jakmile věci vypustíte z rukou, těžko se ladí. Stopujete pak pouze své logy. Proto tímto apeluji, hlavně sám k sobě: „Loguj pořádně!“ Pojďme se podívat, jak ve Springu zapnout podrobnější výpis HTTP volání.
-
Učebnice Strojové učení pro děti
Raději bych na blogu výukové materiály pro děti pouze chválil, ale jelikož jsem na sociálních sítích sdílel odkaz na učebnici Strojové učení pro děti, cítím povinnost své rozporuplné pocity nepřejít mlčením. Dalo by se to shrnout tím, že jsem nadšený z nápadu, ale zklamaný z provedení knihy. Naštěstí je mnohé dostupné online v (pro mě) přijatelnější podobě.
-
Ať žije builder
Zpětná kompatibilita je něco, co mě poslední roky na jednu stranu děsilo, ale na druhou stranu i bavilo (protože překonávání překážek). Například přidání argumentu do konstruktoru je binárně zpětně nekompatibilní změna, musíte totiž současně zachovávat i ty již existující. Při druhém a dalším přidání
@Deprecated
si začínáte uvědomovat, že tudy cesta nevede. Jedním z nástrojů, který člověka dokáže vytáhnout z bryndy, je builder. -
Jak jsem se začal otužovat
Otužování zažívá takový rozmach, že psát o něm je možná nošení dříví do lesa. Nicméně konec léta je ideálním okamžikem začít a stejně jsem na podobné dotazy nedávno odpovídal, tak rovnou servíruji veřejně. Přijde mi, že když jsem se dřív potápěl, takže jsem býval otužilejší. S bráchou vzpomínáme na čtyřicetiminutové dubnové ponory v lomu v dámském neoprenu nadto o číslo větším. Ještě před covidem mě kolega lanařil do otužileckého klubu. To mě na jednu stranu lákalo, ale na druhou stranu mě odrazovala formálnost (včetně lékařské prohlídky) a především jsem si nedokázal představit, kam bych to do svého časového rozvrhu vmáčknul. Nějakou dobu jsem si s myšlenkou pohrával, až jsem dospěl k rozhodnutí, že můžu přeci začít sám v našem zahradním jezírku. Tady jsou poznámky z mé cesty.
-
Jak začít hrát na hudební nástroj
Chtěl bych se podělit o tipy, které se mi při učení hry na hudební nástroj osvědčily. Mám však nutkavou potřebu začít podobenstvím o běhání. Stále bezpečně zvládnu zaběhnout deset kilometrů pod padesát minut. Maluju si, že s velkým tréninkovým vypětím bych mohl snít o čtyřiceti minutách. Pod třicet je něco, na co můžu koukat v televizi. Nemám hudební asi sportovní talent. S dostatečnou mírou tréninku něco zvládnu uběhnout i zahrát, ale mám svoje limity. Navíc mě baví spoustu věcí, takže se nechci upínat na jedinou aktivitu a vsadit na to vše. Následující řádky vám přiblíží, co jsem ve svém omezeném čase zkusil a co doporučuji.
-
Rok s Garmin Forerunner 945
Už je to šest let, co jsem běžel maraton, a ze vzpomínek žiju dosud. Třeba to, že mobilní aplikace byly peklo (jak je to dnes nehodlám zjišťovat). Vedlo mě to k tomu, že jsem si pořídil Garmin Forerunner 220. Nelituji, ale uměly jen běh (změna typu aktivity se musela dělat otravně až v softwaru Garmin Connect) a především po letech dosluhovala baterka, což byl problém hlavně v zimě a při dlouhých aktivitách. Loni v létě jsem tedy koupil Garmin Forerunner 945 a přináším pár postřehů hobíka, které jsem za tu dobu stačil zaznamenat.
-
Jak na toString cizích knihoven
Bylo celkem jisté, že při psaní poznatků z logování si nevzpomenu na všechno. Jedna z nejnáročnějších a nejrizikovějších aktivit mi přijde integrace systémů. Osvědčilo se mi logovat začátek volání a pak jeho výsledek (alespoň úspěch/neúspěch). Než se vše odladí, ocenili byste možná podrobnější logování. V lepším případě má systém klientskou knihovnu. A to je problém, který mě přivedl k sepsání tohoto tipu. Konkrétně jsem zrovna používal jfrog artifactory java klienta. Nechci je pomlouvat, spíš jako ukázka, že jsem si příklad nevycucal z prstu. Ale nejsou ani první, ani poslední, kde jsem se s tím setkal. Jde o to, že poskytují nějaké modelové třídy, ale bez
toString
metod.
subscribe via RSS