• Výuka programování bez počítačů

  Na kroužku programování se věnuju i aktivitám bez počítače. Chtěl bych tady na jednom místě shrnout, co jsem vyzkoušel a co se mi osvědč­ilo. Rozcestník původně vznikl jako přednáška pro ne-konfe­renci jOpenSpace. Můžete se podívat na záznam, ale já osobně mám rád i textovou podobu.

 • Mechanický počítač Turing Tumble

  Na kroužku programování se věnuju i aktivitám bez počítače. Od kamaráda jsem dostal tip na mecha­nický počítač Turing Tumble, který vznikl na základě Kistarter kampaně. Těm se záměrně vyhýbám, protože bych byl v pokušení kupovat kopec věcí, ale tuhle hračku učební pomůcku by byla škoda minout. Jsem rád, že kampaň skončila úspěšně i bez mého příspěvku a že jsem si mohl výsledek koupit až následně (nejed­nalo se o limito­vanou edici, jak se někdy stává).

 • Chcete mě?

  Ne že bych aktivně vyhledával nový projekt, ale neodolal jsem pokušení použít clickbaitový titulek. Podařilo se mi přes léto vybrat si dovolenou v délce čtyř týdnů a trochu přemýšlet. Kdo jsem, co jsem (ne)dokázal, co chci a co můžu nabíd­nout. V záplavě oslovení na LinkedIn jsou zhruba dvě tři zajímavá ročně, tak by se hodilo mít v šuplíku nějaký motivační text. Nehledě na to, že za deset let bude poučné si po sobě toto bilan­cování přečíst.

 • Konference Scratch Around the World

  Zápisek z další konference, tentokrát Scratch Around the World, která proběhla 22. července 2021. Vysílalo se online.

  Kamarád připomíná jejich rodinné moudro: „Nemůžeš-li pochválit, tak alespoň mlč.“ Jenže já konfe­renci několikrát doporuč­o­val, takže se cítím vaším dlužníkem, abych se omluvil a přinesl alespoň nějakou zprávu. V kroužku progra­mování jsem se zatím k jazyku Scratch nedostal. Sliboval jsem si hromadu praktic­kých tipů, ale nakonec to pro mě skončilo velkým zklamáním.

 • Konference Internet a Technologie (21)

  Konference pokrač­ují, covidu navzdory, alespoň online. Tentokrát přináším pár poznámek z konfe­rence Internet a Techno­logie (21) (ze dne 10. června 2021) věnované eIden­titám a auten­ti­zační službě mojeID. Za konfe­rencí i za službou stojí sdružení CZ.NIC.

 • Generování kódu z OpenAPI specifikace

  Minule jsem se věnoval Úskalí API se zaměřením na binární kompa­ti­bi­litu a tvorbu rozšíření. API se přidržme, tentokrát jakožto rozhraní mezi kompo­nen­tami v podobě webových služeb. Budeme mluvit o RESTu, OpenAPI speci­fi­kaci, proč nejdřív popisovat API a proč a jak generovat kód (s přiloženým příkladem).

 • Úskalí API

  Psal jsem o tom, v čem se liší servisní firma od produktové a že produk­tové firmy mají jistá úskalí. Jedním z nich je zpětná kompatibilita. A mluvíme-li o zpětné kompa­ti­bi­litě, jistě v tom bude hrát roli API.

  Pravi­delní čtenáři vědí, že jeden z důvodů, proč píšu tento blog, je čistě sobecký: Díky tomu si utřídím myšlenky. Je možné, že až se k nim za pár let vrátím, sám sobě se vysměju. Jindy mi to pomáhá dohledat si návod. A co si dnes myslím o API?

 • Poslední návod

  Nemyslím si, že je to přímo paranoia. Říkejme tomu předběžná opatr­nost. Se spolu­žáky z gymplu už taky dávno nejsme v plném počtu. Ačkoliv na kole blikám jako vánoční stromeček, tak je určitá nezaned­ba­telná pravděpo­dob­nost, že se z jedné vyjížďky ve zdraví nevrátím. Máme nástroje jako poslední vůle či poslední přednáška, ale o těch mluvit nechci. Dlouho jsem přemýšlel o něčem, čemu by se dalo říkat poslední návod.

 • Kolaterální ztráty nemoci covid-19 nejen v IT

  Nemoc covid-19 nám způso­buje značné přímé ztráty na lidský životech. Vezme­me-li v potaz nadúmrt­nost, tedy zvýšení počtu úmrtí proti dlouho­dobému průměru, tak v ČR jsou to již tisíce obětí a to ještě není všemu konec.

  Pak tu máme kolaterální ztráty nejen v IT.

 • Java proxy: Od psa k transakčnímu psovi

  Mitchell Bösecke napsal zajímavý příspěvek Java Proxies: From Dog to TransactionalDog, s laskavým svolením autora ho překládám do češtiny. Ne že bych se považoval za odbor­níka na proxy, ale patří k tématům, o kterých se bavím se senior vývojáři u pohovoru. Byť je článek notně zjedno­dušený a je určen spíše začáteč­níkům, divili byste se, kolik lidí z praxe by mělo problém koncept proxy vysvětlit.

  28. prosince 2020

  Nechtěl jsem se učit proxy v Javě, ale všechny nástroje softwa­rového vývoje je používají, takže bez důklad­ného pocho­pení toho, na čem staví, bylo nemožné s nimi praco­vat. Tyto knihovny třetích stran vskutku zastřely mou mysl a doháněly mě k zoufal­ství. Pojďme spolu stvořit psa Frankensteina.

subscribe via RSS