• Generování kódu z OpenAPI specifikace

  Minule jsem se věnoval Úskalí API se zaměřením na binární kompa­ti­bi­litu a tvorbu rozšíření. API se přidržme, tentokrát jakožto rozhraní mezi kompo­nen­tami v podobě webových služeb. Budeme mluvit o RESTu, OpenAPI speci­fi­kaci, proč nejdřív popisovat API a proč a jak generovat kód (s přiloženým příkladem).

 • Úskalí API

  Psal jsem o tom, v čem se liší servisní firma od produktové a že produk­tové firmy mají jistá úskalí. Jedním z nich je zpětná kompatibilita. A mluvíme-li o zpětné kompa­ti­bi­litě, jistě v tom bude hrát roli API.

  Pravi­delní čtenáři vědí, že jeden z důvodů, proč píšu tento blog, je čistě sobecký: Díky tomu si utřídím myšlenky. Je možné, že až se k nim za pár let vrátím, sám sobě se vysměju. Jindy mi to pomáhá dohledat si návod. A co si dnes myslím o API?

 • Poslední návod

  Nemyslím si, že je to přímo paranoia. Říkejme tomu předběžná opatr­nost. Se spolu­žáky z gymplu už taky dávno nejsme v plném počtu. Ačkoliv na kole blikám jako vánoční stromeček, tak je určitá nezaned­ba­telná pravděpo­dob­nost, že se z jedné vyjížďky ve zdraví nevrátím. Máme nástroje jako poslední vůle či poslední přednáška, ale o těch mluvit nechci. Dlouho jsem přemýšlel o něčem, čemu by se dalo říkat poslední návod.

 • Kolaterální ztráty nemoci covid-19 nejen v IT

  Nemoc covid-19 nám způso­buje značné přímé ztráty na lidský životech. Vezme­me-li v potaz nadúmrt­nost, tedy zvýšení počtu úmrtí proti dlouho­dobému průměru, tak v ČR jsou to již tisíce obětí a to ještě není všemu konec.

  Pak tu máme kolaterální ztráty nejen v IT.

 • Java proxy: Od psa k transakčnímu psovi

  Mitchell Bösecke napsal zajímavý příspěvek Java Proxies: From Dog to TransactionalDog, s laskavým svolením autora ho překládám do češtiny. Ne že bych se považoval za odbor­níka na proxy, ale patří k tématům, o kterých se bavím se senior vývojáři u pohovoru. Byť je článek notně zjedno­dušený a je určen spíše začáteč­níkům, divili byste se, kolik lidí z praxe by mělo problém koncept proxy vysvětlit.

  28. prosince 2020

  Nechtěl jsem se učit proxy v Javě, ale všechny nástroje softwa­rového vývoje je používají, takže bez důklad­ného pocho­pení toho, na čem staví, bylo nemožné s nimi praco­vat. Tyto knihovny třetích stran vskutku zastřely mou mysl a doháněly mě k zoufal­ství. Pojďme spolu stvořit psa Frankensteina.

 • Nesprávná abstrakce

  Příspěvek The Wrong Abstraction vyšel na blogu Sandi Metz 20. ledna 2016. S laskavým svolením překládám do češtiny.

  Původně jsem násle­dující text sepsala pro svůj newsletter, ale neustále mi o této myšlence chodily zprávy na twitteru, takže jsem článek nakonec otiskla na svém blogu. Tato verze byla lehce upravena.

  Přemýšlela jsem o důsled­cích „nesprávné abstrak­ci.“ Moje přednáška all the little things na Rails­Conf 2014 obsaho­vala část, kde jsem předpokládala:

  dupli­cita je mnohem levnější než nesprávná abstrakce

  A v závěru jsem radila

  dávejte přednost dupli­citě před nesprávnou abstrakcí

 • Tisíc kilometrů s Peugeot 5008

  Vyřadil jsem šestnáct let starou Fiestu (s moc pěkným motorem 1,4 16V) a hledal za ni náhradu. Může se zdát, že aut je dost, ale měl jsem problém si vybrat. Nová auta nejsou moc dostupná. Kromě toho, že se na ně čeká, tak výroba některých modelů dojela a nová generace ještě nezačala a tak dále. Dovoz mladších ojetin v letošním roce kvůli epidemii taky vázne. Vybral jsem si nakonec nový sedmimístný Peugeot Rifter (zde zkuše­nosti po roce). Sedmimístný proto, že se třemi dětmi už mi jednak nezbývalo místo pro babičku a jednak upotřebím na víken­dové skautské výpravy s naším oddílem. Nikdy jsem si nemys­lel, že budu mít francouzské auto, ale nové vyjde levněji než tři roky starý Sharan. To se odmítá těžko. Nehledě na to, že jsem sháněl benzínový motor, protože jezdím i krátké vzdále­nosti. Naftový motor jsem nechtěl trápit (a taky diesel­gate spolu s kontrolou emisí) a s tankováním CNG je u nás potíž. Údajně kvůli celkovým povoleným emisím a případným pokutám už automo­bilka nechtěla do ČR můj vůz do konce roku pustit, čímž tedy prodejce nemohl dodržet smluvený termín předání, takže jsem alespoň dostal k dispo­zici náhradní vůz Peugeot 5008, se kterým jsem najel něco málo přes tisíc kilometrů a tady jsou moje dojmy.

 • Cyb3r Days 2020

  Jak jsem vnímal českou konfe­renci etického hackingu Cyb3r Days 2020 a co jsem si odnesl?

  Kecám do všeho možného, trochu i do bezpeč­nosti, viz třeba můj poslední příspěvek pomalý SecureRandom. Ne že bych bezpeč­nosti extra rozuměl, ale spíš mě její opomíjení znepo­ko­juje. Takže jsem byl nomino­vaný, abych se zúčast­nil. Samozřejmě mi bylo jasné, že opět trochu přiživím svoji paranoiu.

 • Pomalý SecureRandom

  Pýcha předchází pád. Nikdy nebudu (snad) tak bláhový, abych si troufal tvrdit, že rozumím bezpeč­nosti, protože hned potom by se mi to určitě vymstilo. Ovšem přiznám se, že jednou z motivací psaní mého blogu je i čistě sobecká potřeba mít někde poznámky. Tímto problémem jsem strávil nějaký čas a přemýšlení, takže se dost možná někdy v budoucnu k příspěvku vrátím a připo­menu si podrobnosti.

  O co šlo? Přišla chyba, že vygene­rovat dočasné heslo trvá 90 vteřin.

 • Příručka o hledání první práce v IT

  Dostal jsem se v předs­tihu k příručce o hledání první práce v IT junior.guru od Honzy Javorka a měl jsem tu čest ji připomín­kovat ještě před jejím oficiálním vydáním. Pokusím se oddělit mini recenzi a myšlenky, které mě při četbě napadaly, abych obě témata příliš nemíchal.

subscribe via RSS